کمیته دارت استان همدان

علی خوشبو - مسئول کمیته دارت استان همدان

 
آموزش دارت
نویسنده : علی خوشبو - ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٤
 

 

شروع

آموزش دارت


تمرین دارت برای یک تازه کار بسیار باید ساده و قابل هضم باشد . برای تمرین دارت هرگز عجله نکنید . یادتان باشد آهسته و پیوسته . اگر اولین بارتان است که شروع میکنید این تمرینات مناسب است. هرگز در این ابتدا به فکر نمرات اکتسابی و چگونگی کار با دارت فکر نکنید . اول باید تمرکزتان را روی اینکه بتونید دارتهایتان را در یک نقطه بزنید . یعنی هرموقع احساس کردید که هرسه دارتتان در یک نقطه و در نزدیک هم بودند بدونید که دارید پیشرفت میکنید . خب دارت رو تو ذهنتون به دوقسمت تقسیم کنید و یک بار هرسه دارتتون رو به قسمت بالایی بزنید هرموقع که هرسه رو به بالا زدید دوباره همین کار رو برای پایین انجام بدید . این کار رو برای ۱۰ دقیقه مداوو انجام بدید یادتون باشه حتما باید هر سه دارتتون رو به قسمت بالا یا پایین بزنید تا برید سراغ قسمت دیگه.

دوباره دارت رو به دوقسمت چپ و راست تقسیم کنید و همون کارایی که در قسمت قبل انجام دادید برای همین انجام بدید .

بعد از انجام این دو تمرین به مدت ۲۰ دقیقه ( ینی ۱۰ دقیقه اولی و ۱۰ دقیقه دومی) حال تخته دارت رو تو ذهنتون به چار قسمت تقسیم کنید . البته سعی کنید حالا بتونید هر سه دارتتون رو تو همون قسمت مورد نظر بزنید و تا نزدید به قسمت بعدی نرید . این قسمت رو ۲۰ دقیقه کار کنید . در صورت ضعف در این قسمت زمان رو به ۳۰ دقیقه ارتقاع بدید

برای روز اول همین تمرینات کافیه . فقط یادتون باشه با علاقه و روحیه دارت بزنید وگرنه پیشرفت بی پیشرفت. و اول و آخر هر تمرین نرمش یادتون نره . خصوصا ماساژ صورت.

قسمت دوم

در جلسه قبل یاد گرفتید که چگونه بتونید دارتهایتان رو اونجایی که میخواید بزنید . در این جلسه میخواهم تمرینات رو سخت تر کنم . خب پس از اینکه نرمش و ماساژ صورت رو انجام دادید … دارت رو تو ذهنتون به چهار قسمت تقسیم کنید و مروری بر جلسه قبل داشته باشید . بعد از انجام تمرینات جلسه قبل به مدت ۵ دقیقه حال دارت رو به ۷ قسمت تقسیم کنید و دوباره همون تمریت و همون روال رو تکرار کنید . خودتون رو گول نزنید چون این کار به پیشرفت شما کمک می کند . در این جلسه ۴۰ دقیقه رو به این کار اختصاص بدید . حتما باید سه تا دارتتون مثلا تو قسمت ۱ باشه وگرنه نباید به قسمت ۲ برید . حتی اگر مثلا دوتا از دارتهاتون تو قسمت ۱ بود و یکی هم تو قسمت ۲ بود قبول نیست و باید حتما هرسه تو قسمت ۱ باشند و بعد از اینکه هر سه به ۱ اصابت کردند به قسمت بعدی بروید . حتما لازم نیست که مثلا از ۱ و ۲ و ۳ شروع کنید می تونید قسمت ها رو دلخواه انتخاب کنید مثلا اول از قسمت۷ بعد ۶ بعد ۵… شروع کنید . برای تقسیم می تونید از شماره های رو تخته استفاده کنید به صورت شکل زیر.

۱/۲۰
۵/۱۲/۹
۱۴/۱۱/۸
۱۶/۷/۱۹
۳/۱۷/۲
۱۵/۱۰/۶

۱۳/۴/۱۸

خب بعد از انجام این تمرین تمرین بعدی از این معم تره چون باید تخته رو به ۱۰ قسمت تبدیل کنید . مانند شکل زیر و روال گذشته رو با دقت بیشتری تکرار کنید . دوستان توجه داشته باشید هرگز عجله نکنید که بخواید این تمرینات رو تو یک روز انجام بدید. با حوصله و آرامش تمرین کنید . و برای تمریناتتون برنامه ریزی کنید مثلا روز های زوج از ساعت ۱۷ تا ۱۹ وقت بسیار خوبیه.

قسمت سوم


اول از همه چیز نرمش و ماساژ صورت برای تمرگز بسیار مفید است و همچنین مرور جلسات قبل . حال دارت رو به ۲۰ قسمت تنقسیم کنید . خود دارت این تقسیم بندی رو داره و شما باید فقط سعی کنید روی این تقسیم بندی کار کنید . اونقدر کار کنید تا بتونید هرسه دارتتون رو تو یک قسمت بزنید . اصلا کاری به امتباز نداشته باشید و سعی کنید تموم قسمت را خوب کار کنید . ببینید حتی استاد های دارت هم هر روز که شروع به تمرین می کنند ابتدا این تمرین ۲۰ قسمت رو انجام میدند برای دست گرمی . پس باید اونقدر این تمرین رو انجام بدید تا ملکه ذهنتون بشه و بتونید به راحتی هرسه دارتتون رو تو هر شماره ایی که خواستید بزنید . و تا به این مرحله نرسیده اید نباید روی دابل و تریپل کار کنید . من خودم تشخیصم اینه که حتما این تمرین ۲۰ قسمت دارت رو تا چندین جلسه به طور مداوم انجام بدید تا بعد با مشکل مواجه نشید. در بین تمریناتتون میدل یادتون نره . همون قسمت وسط دارت اونجا رو هم برای دست گرمی بسیار مهمه که روش کار کنید .

قسمت چهارم


اول از همه چیز نرمش از سر تا پا . بعد از انجام نرمش ماساژ صورت که در دارت که ورزشی تمرکزی است بسیار مهم و قابل توجه می باشد. خب در ابتدا برای تمرین همیشه یادتان باشد باید تمرینات جلسات قبل را انجام بدهید و آنها را مرور کنید . در این جلسه میخواهیم در ادامه همان تمرینات کار کنیم . در تخته دارت ۲۰ عدد وجود دارد . شاید با خودتان فکر کرده ایید که چرا هر عدد مثلا ۲۰ یا ۱۸ یا ۱۵ … هرکدام از چهار قسمت تشکیل شده . همان طور که در صفحات اول همین تاپیک توضیح داده شده اگر بخواهیم نامگذاری کنیم قسمت هایی مختلف دارت را باید از همان اول شروع کنیم که به ترتیب این گونه می شود.

خب در این جلسه میخواهم شما روی قسمت هایی که با عنوان ” هردو امتیازی یکسان دارند” مشخص کرده ام کار کنید . ینی یک بار از ۲۰ -۱۹ – ۱۸ – و به همین ترتیب ( به ترتیب دقت کنید مثل ساعت گرد یا خلاف ساعت گرد نیست بلکه از ۲۰ به پایین تا ۱ است) قسمت های بالایی را بزنید . ینی هر سه دارتتون به قسمت بالایی اصابت کند قسمتی که در شکل زیر مشخص نموده ام . دقت کنید

و به همین ترتیب روی قسمت های فوقانی هر عدد کار کنید . درضمن اصلا روی اون قسمت های قرمز و سبز کار نکنید چون هنوز زود است . بعد از اینکه توانستید هرسه دارتتان را مثلا به قسمت بالایی ۲۰ یا مثلا ۱۶ بزنید برید سراغ عدد پایین تر آن . این تمرین را برای قسمت های پایینی هر عدد نیز تکرار کنید . این تمرین خیلی سهت و طاقت فرسا است . اگر این تمرین را به خوبی خوب انجام دهید می توانید یک دارت زن شوید .
اگر که برایتان مشکل بود که هرسه دارتتان را به یک قسمت بزنید اول با دو دارت شروع کنید ینی دو تا از دارتهایتان را بزنید. و بعدا مثلا یک ماه که از تمریناتتان گذشت سه تا از دارتهایتان را بزنید.

قسمت پنجم

تمرین تنها توصیه و کلمه ایی است که میتوان به یک ورزشکار و یا یک دارت باز گفت . این تمرینات بسیار است که ورزشکار را برای انجام مسابقات بین المللی اماده میسازد . با تمرین های مداوم و یکنواخت مطمئن باشید که روزی یکی از بهترین دارت باز های دنیا خواهید شد . همچنان که فیل تیلور برترین دارت باز جهان عامل موفقیت خود را تمرین میداند . اما نوع تمرین و چگونگی تمرین بسیار مهم است . و بعد از انتخاب نوع تمرین آن موفق است که اهسته و پیوسته رود . پس راه چند ساله رو نمیشه تو یه روز یا تو یک ماه رفت . با انجام تمریناتی که در اینجا به شما اموزش میدهیم میتوانید در حدود چند ماه یک دارت باز خوب و اماده برای مسابقات شوید . شما نیز بهتر میدانید هر هرفته در تهران مسابقاتی بر مبنای لیگ یا مسابقات آزاد برگزار می گردد و شرکت در این مسابقات میتواند شما را در مسابقات رسمی یاری دهد . چون هرچه بیشتر در فضای مسابقه قرار گیریم بیشتر میتوانیم مشکلات خود را پیدا کنیم و انها را رفع کنیم یا ضعف های خود را که آشکار یا پنهان هستند بپوشانیم. اگر هم دسترسی به این مسابقات ندارید میتوانید هر هفته خودتان با خودتان مسابقه دهید که به عنوان مثال دابل ۵۰۱ را در چند مرحله میبندید.
و اما اموزش این جلسه . در جلسات قبلی به شما گفتیم که باید در اول هر جلسه تمرکز داشته باشید و به خود بگویید که من امروز خوب دارت می زنم . اگر به خود تلقین کنید که من خوب دارت میزنم پس خوب دارت میزنید . من خودم بارها این مسئله برایم پیش آمده که قبل از تمرین این کلمات را به خود گفته ام و بعد تمرین را شروع کرده ام.

ماساژ خیلی تو این امر میتونه بهتون کمک کنه . سعی کنید هر روز قبل از تمرین چند دقیقه ماساژ ارامبخش روی صورت داشته باشید …
در تمرین قبلی روی قسمت های بیرونی هر شماره کار کردیم که خیلی تمرین طاقت فرساییه اما امکان پذیره و با چند هفته تمرین مداوم میتوانید به راحتی اون رو یاد بگیرید . حال میخوام چند تمرین دیگه رو بهتون بگم . این بار روی قسمت های داخلی هر عدد کار کنید در شکل زیر براتون نمایان کردم که باید هر سه دارتتون به این قسمت ( قسمت داخلی ) بخوره .

درسته سخته ولی برای شروع باید یادبگیرید که اول با یک دارت اعداد رو دور بزنید و بعد با دو دارت و روزهای اتی با سه دارت اعداد را مثلا از ۲۰ و ۱۹ و ۱۸ و …. ۳ و ۲ و ۱ و همچنین بلعکس تموم کنید . این کار رو هزمان در جلسه خودتون قرار بدید اما تنها توصیه من اینه که تمرینات قبلی رو حتما انجام بدید و بعد از انجام دادن اونا بیایید سراغ این تمرینات … پس این جلسه روی قسمت های داخلی و بیرونی کار می کنیم و اصلا روی دابل و تریپل تا حداقل یک ماه کار نکنید چون باعث پایین آوردن روحیه میشه . در این باره در جلسات بعدی توضیح بیشتری میدم.

قسمت ششم

از این جلسه تمرین به بعد باید یادمان باشد که تمرینات مهم هستند زیرا باید روی مهم ترین قسمت دارت کار کنیم .

خشت اول چون نهد معمار کج    تا ثریا می رود دیوار کج

در همین ابتدای امر سعی کنید روش دارت زدنتان را خوب یاد بگیرید و یک گارد ثابت و یک نواخت مرتب برای دارت زدنتان داشته باشید . زیرا این نواخت به شما کمک میکند که همیشه خوب دارت بزنید و دارتهایتان روز به روز جمع تر شوند . دابل مهم ترین و حیاتی ترین قسمت دارت و همچنین در مسابقات است . همانطور که میدانید باید مسابقه را با دابل تمام کرد و این امر بسیار مهم است . بار ها برای خود من پیش آمده که مسابقه ۵۰۱ یا ۱۰۰۱ را با استمرار خوبی شروع کرده ام اما در دابل نهایی نتوانسته ام بازی را به پایان برسانم . در این مواقع حریف های فرصت طلب و کسانی که خوب روی دابل کار کرده اند میتوانند بازی را به نفع خود تمام کنند. البته باید بدانیم که همهی قسمت های دارت مهم هستند ولی در تمرینات خود باید به دابل اهمیت ویژه ایی دهیم . انشالله در جلسات بعدی تمرینهای ویژه و خاصی برای دابل و تریپل و چگونگی کار با انها را برایتان دارم .
خب در اول تمریناتتان باید تمرینهای قبل را به صورت مختصر و خوب انجام دهید کسی خوب میتواند دابل بزند که تمرینات قبلی را انجام داده باشد . با نرمش و مساژ و رحیه بالا شروع به تمرین کنید . در شکل زیر برایتان قسمتهایی که دابل نام دارند مشخص کرده ام . این تمرین بسیار ساده است پس به راحتی میتوانید ان را انجام دهید . شما باید در هر دابل (۲۰و۱۹و۱۸و…۳و۲و۱) یک دارت خود را بزنید و به این صورت و بلعکس(۱و۲و۳و…و۱۸و۱۹و۲۰) دارتهای خود را بزنید . در این جلسه فقط یک دارت خود را بزنید و میتوانید این کار را بارها انجام دهید . ممکن است سخت باشد اما تمرین مداوم این کار را برای شما راحت خواهد کرد . نتیجه ی این تمرینات را و لذت آن را باید در مسابقات دید زیرا آن موقع قدر دابل زنی را خواهید فهمید .

فسمت هفتم

در تمرین قبل یاد گرفتیم که اهمیت دابل چیست و چگونه باید دابل را از اول شروع کنیم . در این مرحله از تمرین ینی از این به بعد باید یاد بگیریم که در تمرینات دابل از خود خلاقیت نشان دهیدم . به عنوان مثال ابتدا دابل های زوج را بزنیم و بعد دابل های فرد را . یا به عنوان مثال دابل از ۲۰ تا ۱۰ را بزنیم و بعد از ۱۰ تا ۲۰ و همچنان برعکس ینی از ۱ تا ۱۰ و از ۱۰ تا ۱ را بزنیم . پس باید خلاقیت در تمرین و تنواع را مد نظر قرار دهیم . در ضمن مهم ترین نکته این است که باید بغیر از اینکه روی تمام دابل به صورت کامل کار کنیم دابل تخصصی نیز داشته باشیم . منظور از دابل تخصصی زدن داشتن یک دابل باشد که ان را با اولین دارت بزنیم . ینی به عنوان مثال شما دابل تخصصیتان ۲۰ است یا ۱۵ است . در پایان مسابقه و به پایان بردن دست ها ی مسابقه طوری بازی را تمام می کنید که مثلا با ۱۵ ینی همان ۳۰ امتیاز تمام کنید . در ضمن در کنار دابل تخصصی که باید حتما در هر زمان که خواستید ان را بزنید دابل های دیگر نیز مهم هستند . و اما امتیاز دابل و چگونگی امتیاز آن. در مسابقات به غیر از اینکه داور امتیاز را ثبت می کند ما باید خود از لحاظ شمارش خوب باشیم . ینی بدانیم اگر به یک عدد مثلا به ۱۶۰ رسیدیم باید تریپل ۲۰ را دوبار بزنیم و با دابل ۲۰ تمام کنیم . این کار بسیار سخت است ولی با تمرین ممکن است . در این مرحله از تمرین این کار پیشنهاد نمیشود . فقط منظور از طرح این موضوع این بود که بدانیم اهمیت تمرینات دابل چیست .

در زیر تعدادی از اعدادی را که با دابل ۲۰ تمام میشوند اورده ام: در زیر تا ۸۰ میتوانید دستتون رو ببنید البته با سه دارت . بجای تمامی اوت اعداد اول بعد مساوی میتوانید دابل را بزنید مثلا بجای ۱۸ میتوانید دابل ۹ را بزنید .

از سمت راست بخوانید . ینی اینطور ۸۰را میتوانم با ۲۰ و ۲۰ و دابل۲۰ ببندم. یا اینطور
۸۰ را میتوانم با دابل ۱۰ و ۲۰ و دابل ۲۰ ببندم یا
۸۰ را میتوانم با دابل ۱۰ و دابل ۱۰ و دابل ۲۰ ببندم.